Kurumsal Kimlik Ürünleri

KURUMSAL KİMLİK NEDİR;

Kurumsal kimlik şirketinizin dış dünyaya görünen yüzüdür. Dış dünyaya şirketinizin duruşunu

ve davranışı bunlarla birlikte imajını göstermesine verilen addır. Başka bir deyişle kurumsal kimlik bir kurumun vakfın kuruluşun ya da benzeri oluşumların kimlik karmaşasını yok eden ve oluşumun gücünü gösteren görsel ürünler bütünüdür. Şirket olarak kurumsal kimliğinizin prestijinin yükselmesi için iş kalitenizin artması gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada birçok kuruluş artık toplam kalite anlayışını benimsemiş ve kurumsallığı sunma çabası ve gayreti içine girmiştir. Kurumsal kimlikle firma adının belleklere yerleşmesi, firma özelliklerinin görsel hızda aktarılması, ürün ve hizmetlerin kalite garantisi, ilk bakışta rakiplerden ayırma, ürün ve hizmetlerin doğası ve sektörel konumları hakkında ilk bilgilerin iletilmesi gibi olanaklar sağlar. Kurumsal kimlik dönemsel olarak yenilenmeye de ihtiyaç duyar. Firma geliştikçe oluşan farkı göstermek için kurumsal kimliğini firmalar güncellemeli ve görsel yolda anlatmalıdır.

 

KURUMSAL KİMLİK NEDEN ÖNEMLİDİR

Kurumsal kimlik çalışması temel olarak bir firmanın kişiliğinin yaratılması sonucu oluşur. Siz müşterilerinize güçlü bir firma olarak imaj bırakmak istiyorsanız kurumsal kimliğe son derece önem vermek zorundasınız. Kurumsal kimlik çalışmaları son derece ciddiyetle ele alınması gereken ve sektör için son derece önemli olan bir çalışmadır. Kurumsal kimlik çalışmaları süresince sunumu yapılacak tüm ürünler dikkatle ve özenle hazırlanmalı müşteriye hitap edecek görsel bir sunumla sunulmalıdır. Kurumsal kimlik çalışmaları içerisinde bir takım taslaklar bulunmalıdır. Bunlardan bahsedecek olursak kartvizit taslağı, takvim taslağı, CD taslağı, E-posta taslağı, antetli kağıt taslağı, antetli zarf taslağı gibi bir takım çalışmalar yapıp bu taslakları hazırlanmalıdır. Taslaktaki görüntü, logo, renk tercihleri, fon ve yazı biçimleri gibi objeler birlikte kullanılarak bir görsel öğe hazırlanır ve CD içerisinde teslim edilir. Bu yapmış olduğunuz hazırlıklar kurum içi olan çalışmalardır. Bunun dışında kurum dışı çalışmalarda yapılmalıdır. Bunlar ise; araç tasarımları, bina cephesi, kurumsal web projesi, broşür, katalog, insert, föy, el ilanı, poster, afiş, dön kart, pankart, poşet tasarımı, mönü, takvim, tebrik kartları, davetiye gibi çalışmalarla hazırlanmaktadır.

 

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR;

İlk önce kurumsal kimlik ihtiyacı olan firma ilgili yerlere başvurur. Bunun için reklam ajansları Türkiye’de oldukça fazla tercih edilmektedir. Başvurduktan sonra bu firma gerekli ön hazırlıklara başlar. Hazırlık aşaması başlarken firmanın faaliyet alanlarını, siyasi görüşünü, kaynakları, üretim esaslarını, maddi olanaklarını bu sektör içinde kaç yıldır bulunduklarını iyi bilmek zorundayız. Çalışmayı başlatan ajans art director, sanat danışmanı, yazar ve grafiker arkadaşlardan oluşan donelerden bir tasarım süreci başlatır. Daha sonra firmadan ön görüşme talebi alınır. Firmaya gidilip kurumsal kimlik çalışmaları hakkında hazırladıkları sunum gösterilir ve firmanın istediği değişiklikler ve ilaveler yapılır. Tekrar bir çalışma sürecine girilir ve sürekli irtibat halinde bu çalışmalar devam eder. Bu çalışmalar firmanın onayını alana kadar devam eder. Firma onay verdikten sonra üretim süreci başlar. Bu süreçte bir takım aşamalar vardır. İlk önce tasarım süresi öncesi yapılacaklar tespit edilip onaylanır. Daha sonra tasarımların zamanlanması, sunulması ve sunum sonrası düzeltilmesi gibi bir takım işlemler yapılır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra tasarımların baskısı, uygulaması ve teslimat süreci zamanlaması yapılır. Başarılı bir kurumsal kimliğe sahip olmak istiyorsanız renk seçimine dikkat etmeli ve özenle yapmalısınız. Çünkü renk seçimi psikolojik olarak vermek istediği mesajın belirlenmesinde çok önemlidir. Aynı zamanda seçilen logoda çok önemlidir. Çünkü logo kimliğinizin ana gövdesidir. Unutulmamalıdır ki başarılı bir kurumsal kimliğin firmaya kazancı hemen olmaz. Yaptığınız tüm yatırımlar geleceğe dairdir.